2e

Forum klasy "2e"


#1 2008-04-15 17:16:51

Ada$

Zły człowiek

10389349
Zarejestrowany: 2008-04-01
Posty: 52
Punktów :   

Historia pytania!!!

1.Jakie wydarzenia miały miejsce we Francji w 1804r.?
-Koronacja Napoleona na cesarza Francji.
-Ogłoszenie kodeksu Napoleona.

2.Sukcesy militarne Napoleona.

Pokonał kilkakrotnie Austriaków w latach 1796 - 1797, a w końcu wymógł na nich podpisanie pokoju.
W czasie wyprawy do Egiptu (1798 - 1799) odniósł zwycięstwo nad Mamelukami w bitwie pod piramidami 1798 roku.
9 listopada po przewrocie 18 brumaire'a przejął władzę we Francji, tłumiąc bunt swoich poddanych.
Zwyciężył w licznych bitwach w walkach toczonych z kolejnymi koalicjami, o czym mowa w dalszej części pracy.

3.W którym roku miał miejsce i czego dotyczył traktat w Tylży?

-Pokój francusko - rosyjski w 1807r.
-Rosjanie obiecali przestrzegać blokady kontynentalnej oraz przystąpić do sojuszu z Francją.
W wyniku postanowień traktatu pokojowego Prusy straciły część swoich posiadłości w zachodnich Niemczech i w Polsce.

4.Podaj okoliczności powstania legionów i Księstwa warszawskiego. Wymień osoby związane z nimi.

Po klęsce powstania kościuszkowskiego i trzecim rozbiorze Polski wielu oficerów i żołnierzy opuściło ojczyznę, udając si na emigracje. Większość z nich znalazła schronienie we Francji, wrogo nastawionej zarówno do Prus, jak i do Austrii. Dyrektoriat postanowił jednak wykorzystać polskich ochotników dla wzmocnienia wojsk francuskich walczących we Włoszech.

Zawarty pomiędzy Rosją a Francją zawierał postanowienie o utworzeniu państwa zwanego Księstwem Warszawskim. Powstało ono z części ziem zaboru pruskiego.

5.Jakie zasady obowiązywały w Konstytucji Księstwa Warszawskiego?

Konstytucja Księstwa Warszawskiego nadana została w Dreźnie 22 lipca 1807 przez Napoleona. Wraz z wprowadzonym równocześnie Kodeksem Cywilnym Napoleona obaliła dawną nierówność stanową. Głosząc zasadę równości wszystkich ludzi wobec prawa, likwidowała odrębne sądy na rzecz jednolitego sądownictwa dla wszystkich obywateli kraju. Znosiła poddaństwo chłopów, zapewniając im wolność osobistą; nie podjęto jednak decyzji o ich uwłaszczeniu. Późniejszy dekret z 21 grudnia 1807 przyznawał dziedzicom pełne prawo własności chłopskich gospodarstw i pozwalał na usuwanie chłopa z ziemi. Zasady Konstytucji Księstwa Warszawskiego wzorowane były w dużej mierze na ustroju Cesarstwa Francuskiego. Księstwo Warszawskie nie miało odrębnej dyplomacji, polityka zagraniczna należała do uprawnień króla saskiego. W Warszawie przebywał stały rezydent (przedstawiciel) Francji, faktycznie kontrolujący polskie władze. Armia Księstwa podlegała zwierzchnictwu francuskiemu.

6.Wymień reformy w Księstwie Warszawskim.

-Wprowadzenie wysokiego cła.
-Zmuszanie chłopów do pracy w majątkach szlachty.
-Rozwój uprawy ziemniaków, gorzelnictwa, browarnictwa i hodowli owiec
-Rozwój górnictwa, hutnictwa, i sukiennictwa.
-Powstanie Izby Edukacyjnej.
-Wzmocnienie działalności Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych
-Powstanie w Warszawie Szkoły Prawa i Szkoły Lekarskiej.

7.W którym roku powiększono terytorium Księstwa Warszawskiego i w jakich okolicznościach?

W 1809 r. W bitwie pod Wagram napoleon pokonał główne siły austriackie i zmusił Austrię do podpisania pokoju w Schonbrunn, na mocy którego Księstwo Warszawskie powiększone zostało o ziemię zajęte podczas trzeciego rozbioru przez Austrię.

8.Co wiem na temat wyprawy napoleona na Moskwę?

W 1812 rozpoczął wojnę z Rosją. Mimo zwycięstwa pod Borodino i zajęcia Moskwy wyprawa Napoleona zakończyła się odwrotem Wielkiej Armii, wkroczeniem wojsk rosyjskich na ziemie Księstwa Warszawskiego, do Prus i Niemiec. W 1813 pomimo zwycięstw armii francuskiej pod Lützen, Budziszynem i Dreznem przewagę militarną uzyskała koalicja antynapoleońska. W bitwie narodów pod Lipskiem Napoleon poniósł decydującą klęskę.

W 1814 Paryż poddał się wojskom sprzymierzonych. Zrezygnował z tronu i zachowując tytuł cesarza udał się na wyspę Elbę.

9.W jaki sposób zakończyła się bitwa pod Lipskiem i co wiem o „100 dniach” Napoleona?

Bitwa pod Lipskiem
Napoleon poniósł klęskę. Dzięki osłanianiu odwrotu przez polskie odziały, udało mu się wyprowadzić z okrążenia 70-tysięczna armie. Podczas walk książę Józef Poniatowski został ciężko ranny i utonął w rzece Elsterze
Sto dni Napoleona
W 1815, wykorzystując niezadowolenie Francuzów z rządów Ludwika XVIII Burbona, powrócił 20 marca na czele nielicznej armii do Paryża i przejął władzę (sto dni). Pokonany przez wojska francusko-angielskie pod Waterloo 18 czerwca, zmuszony zrzec się tytułu cesarza. Internowany i zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie zmarł.

W polityce wewnętrznej wprowadził liczne reformy, mające doprowadzić do wzmocnienia władzy cesarskiej, reorganizacji i centralizacji administracji państwowej, uporządkowania finansów i uzdrowienia waluty oraz zmiany systemu prawnego. Poparł założenie Banku Francji (1800), zawarł konkordat z papieżem (1801), narzucił Francji nową konstytucję (1802) i wprowadził (1804) nowy kodeks cywilny zwany Kodeksem Napoleona (Napoleona kodyfikacje).

10.Jakie postanowienia zapadły na kongresie wiedeńskim?

Francja miała powrócić do granic z 1792 roku (czyli sprzed wojen napoleońskich). Zobowiązano ją również do zapłaty kontrybucji wojennych. Na tron francuski powrócili Burbonowie.

Rosja otrzymała większość byłego Księstwa Warszawskiego, z którego utworzono Królestwo Polskie, uznano jej prawa do Finlandii (zdobytej w 1809 roku kosztem Szwecji) i Besarabii (odebranej w 1812 roku Turcji).

Austria odzyskała okręg tarnopolski (dzisiejsza zachodnia Ukraina), Lombardię i Wenecję oraz Dalmację i Istrię (Prowincje Ilirysjkie). Rządzony przez Habsburgów Kraków zyskał miano Rzeczpospolitej Krakowskiej i formalnie miał mieć status wolnego miasta pod nadzorem trzech zaborców.

Prusy uzyskały utworzone z zachodnich ziem Księstwa Warszawskiego Wielkie Księstwo Poznańskie, prawie połowę terytoriów Saksonii, Pomorze Zachodnie oraz część Westfalii i Nadrenii.

Wielka Brytaniazagwarantowała sobie uznanie swojej władzy nad Maltą, Wyspami Jońskimi, Cejlonem i Krajem Przylądkowym.

11.Co to jest święte przymierze ?

Święte Przymierze, sojusz zawarty 26 września 1815 z inicjatywy cara Aleksandra I przez Rosję, Austrię w osobie Franciszka I i Prusy w osobie Fryderyka Wilhelma III.

12.Jakie były przyczyny rewolucji przemysłowej i co oznacza to pojęcie?

Rewolucja przemysłowa – proces zmian społecznych, ekonomicznych i politycznych, który został zapoczątkowany na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii i był związany z przejściem od produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej towarów do produkcji fabrycznej na dużą skalę.
Główną przyczyną rewolucji przemysłowej była eksplozja demograficzna. W wyniku ciągle rosnącej liczby mieszkańców rosły również potrzeby rynków. Nie mogły ich zaspokoić manufaktury, które od produkcji rzemieślniczej różniła się tylko organizacją procesu produkcji. Drugą, pod względem ważności, przyczyną rewolucji przemysłowej była rewolucja agrarna (rolna), która doprowadziła do przemiany tradycyjnego feudalnego rolnictwa w rolnictwo nowoczesne.

13.Wymień wynalazki, które zostały wdrożone do przemysłu, komunikacji itd.

Maszyna parowa
Parowiec pasażerski
Ogniwo galwaniczne
Telegraf elektromagnetyczny
Aparat dagerotypowy

14.Wyjaśnij pojęcia:

Liberalizm (z łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) - ideologia, kierunek polityczny głoszący, iż szeroko rozumiana wolność jest nadrzędną wartością. Najogólniej mówiąc liberalizm odwołuje się do indywidualizmu, stawia wyżej prawa jednostki niż znaczenie wspólnoty, głosi nieskrępowaną (aczkolwiek w ramach prawa) działalność poszczególnych obywateli we wszystkich sferach życia zbiorowego.

Wolna konkurencja – nie regulowana przepisami rywalizacji między drobnymi przedsiębiorstwami.

Romantyzm (z francuskiego roman – powiązane z poezją rycerską, sama nazwa nawiązuje do łacińskiej nazwy Rzymu – Roma) – nazwą tą określa się epokę w historii sztuki europejskiej od lat 90. XVIII wieku do 40. XIX wieku.

Komunizm (łac. communis - wspólny, powszechny) - system rządów oparty na idei sprawiedliwości społecznej, negujący własność prywatną. System ideologiczny, będący modyfikacją socjalizmu, zmierzający do stworzenia społeczeństwa pozbawionego wewnętrznych podziałów ekonomicznych (bezklasowego) i etnicznych (bezpaństwowego), w którym wszystkie środki produkcji znajdą się w posiadaniu wspólnoty.

15.Co wiesz na temat dekabrystów ?

Dekabryści, grupa rosyjskich rewolucjonistów ze sfer szlacheckich działająca w latach 20. XIX w.
Nazwa wywodzi się od daty wybuchu antycarskiego powstania - 26 grudnia 1825 (14 grudnia wg kalendarza juliańskiego) - po rosyjsku - diekabr.

16.Jak podzielono polskie ziemie na kongresie wiedeńskim ?

3 maja zaborcy zawarli kompromis w sprawie podziału Księstwa Warszawskiego. Prusy otrzymały departament poznański i bydgoski oraz część kaliskiego aż po rzekę Prosnę, razem 29 tysięcy km2 zamieszkane przez 750 tysięcy ludzi (w tym pół miliona Polaków). Z terenów tych powołano Wielkie Księstwo Poznańskie, będące częścią Królestwa Pruskiego. Księstwo podzielono na dwie regencje - bydgoską i poznańską - i 26 powiatów.

Austria uzyskała okręg tarnopolski oraz Podgórze, ale bez Krakowa. Z miasta tego utworzono tzw. Rzeczpospolitą Krakowską obejmującą 1164km2 (288 tysięcy mieszkańców), będącą pod kuratelą trzech zaborców. Akt końcowy kongresu przewidywał, że Kraków jako wolne miasto będzie "na wieczne czasy (...) wolnym, niepodległym i ściśle neutralnym".

Pozostałe ziemie Księstwa przypadły Rosji. Utworzono z nich Królestwo Polskie o powierzchni 127 tysięcy km2 zamieszkane w 1815 roku przez około 3,2 mln mieszkańców, z czego 75% stanowili Polacy. Obszar podzielono na 8 województw - krakowskie (bez Krakowa), kaliskie, lubelskie, mazowieckie, płockie, podlaskie, sandomierskie,i augustowskie. 27 listopada Królestwu została nadana konstytucja, zgodnie z którą królem każdorazowo zostawał car rosyjski.

17.Co wiem o ustroju Królestwa Polskiego ?

Królestwo Polskie miało być monarchią konstytucyjną.
Był to początek "wiecznej" unii personalnej z Rosją (na wzór wcześniejszych unii: polsko-litewskiej i polsko-saskiej – każdy kolejny cesarz Rosji miał być królem polskim na mocy wiążącej go konstytucji. Do rozległych kompetencji monarchy należały: polityka zagraniczna, zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, mianowanie wyższych urzędników, prawo weta wobec uchwał Sejmu itp. W jego imieniu działał obecny stale w Królestwie namiestnik. Pierwszym był w 1815 gen. Wasyl Łanskoj. Po śmierci jego następcy gen. Józefa Zajączka w 1826, car zrezygnował z mianowania następnego i przekazał jego kompetencje Radzie Administracyjnej (rząd). Jednak już po stłumieniu powstania listopadowego nowym namiestnikiem został generał Iwan Paskiewicz.

18.Na czym polegał spór romantyków z klasykami ?

Klasycy zarzucali romantykom:
niepoprawność poetycką - romantycy bowiem nie trzymali się reguł klasycznych, ustalonych jeszcze w starożytności, sięgali do tradycji ludowych i tworzyli nowe gatunki;
zabobonność i nieuctwo - tak bowiem rozumieli fantastykę i mistycyzm utworów romantycznych;
brak dobrego smaku - gdyż wszystko, co odbiegało od reguł klasycznych, było dziwaczne i, w rozumieniu klasyków, pozbawione dobrego smaku.
Romantycy natomiast twierdzili, że:
prostota i uczucie powinny być istotą poezji;
- zwłaszcza ludowa kultura jest wspaniałym i prawdziwym źródłem literatury, daje klucz do poznania prawdy o narodzie;
- poezja nie musi podążać utartym szlakiem klasycznym, ma prawo stać się wyrazem uczuć i teatrem wyobraźni, ma być oryginalna;
- "czucie" ważniejsze jest od "gustu", bo tkwi w sercu człowieka, podczas gdy gust zależy od wykształcenia;
- miłość ojczyzny i poszukiwanie jej we własnej historii jest obowiązkiem twórców młodego pokolenia (zwłaszcza w sytuacji, w jakiej Polska aktualnie się znajdowała).

19.Przyczyny wybuchu powstania listopadowego.

ruchy niepodległościowe w Europie(odzyskanie niepodległości przez Grecję, rewolucja we Francji, powstanie narodowe Belgów przeciw Holendrom i odzyskanie niepodległości przez Belgię);
- kryzys gospodarczy 1830 roku;
- wzrost niezadowolenia w wojsku;
- łamanie konstytucji Królestwa Polskiego, nieprzestrzeganie praw i swobód obywatelskich;
- zaostrzenie represji wobec Polaków;
- ograniczenie praw i roli sejmu;
- pogłoski o zamiarze wysłania przez Cara armii Królestwa Polskiego w Korpusie Interwencyjnym do Francji i Belgii;
- akcja policji, która wpadła na trop organizacji spiskowych.

20.Wymień tajne organizacje i ich głównych przedstawicieli.

Towarzystwo Patriotyczne - Walerian Łukasiński
Związek Filomatów – Adam Mickiewicz
Sprzysiężenie Podchorążych – Piotr Wysocki

21.Jaki był przebieg i skutek powstania listopadowego ?

Skutki powstania:
· nastanie ciężkiej ery Paskiewicza (patrz: Polska po upadku Powstania Listopadowego);
· statut organiczny (ograniczenie autonomii Królestwa Polskiego, np. zakaz posiadania przez króla armii);
· represje wobec uczestników powstania (zsyłki na Sybir, konfiskaty majątków powstańców);
· zlikwidowanie Uniwersytetu Warszawskiego
· Wielka Emigracja.

Przebieg:
- noc listopadowa - 29 listopada 1830 r. wybuchło powstanie,

22.Co to jest wielka emigracja, wokół jakich obozów była skupiona. Wybitni Polacy na emigracji .

Wielka emigracja wyjazd z kraju lub z jakiegoś regionu administracyjnego ludności na pobyt stały do innego kraju lub regionu. Ruch emigracyjny o podłożu patriotyczno-politycznym po upadku powstania listopadowego, jeden z największych ruchów emigracyjnych ówczesnej Europy. Do emigrantów należała głównie szlachta polska, żołnierze powstańczy, członkowie Rządu Narodowego, politycy, pisarze, artyści, inteligencja

Główne ośrodki emigracji polskiej:
Francja – ok.5 tys. ludzi; głównie Paryż i okolice

23.Wymień represje popowstaniowe.

Zamknięcie polskich uniwersytetów
Zrusyfikowanie polskiego szkolnictwa
Zlikwidowanie kościoła unickiego
Zamknięto ponadto  wiele zakonów katolickich

24.Co to jest praca organiczna ?

Praca organiczna na ziemiach polskich (1815-1905) - jeden z podstawowych postulatów pozytywizmu, wzywający do podjęcia przez wszystkie warstwy społeczeństwa solidarnego wysiłku na rzecz rozwoju gospodarczego (w tym przede wszystkim rozwoju handlu i przemysłu) oraz na rzecz umocnienia wewnętrznych więzi między poszczególnymi jego "członami". Idea pracy organicznej wiązała się z przekonaniem, iż społeczeństwo jest swego rodzaju organizmem, który może funkcjonować sprawnie tylko wtedy, gdy zdrowe i silne są jego poszczególne organy.

25.Wymień wybitnych polaków na emigracji.

Wybitny polityk Adam Czartoryski, poeci - Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, kompozytor - Fryderyk Chopin, historyk - Joachim Lelewel.

Skończyłem

Offline

 

#2 2008-04-15 17:30:42

pUjaneCka

AaAaAA Greyfiut prysnął mi na twarz !!

7752400
Skąd: Nowiny CitY
Zarejestrowany: 2008-04-03
Posty: 54
Punktów :   

Re: Historia pytania!!!

tez se opracowlam juz 6 pyt. praktycznie tak samo jak ty ! ;p

Offline

 

#3 2008-04-15 17:33:22

agatk@

Elitarny Rozwoziciel Pizzy

12433940
Skąd: Wielkie Księstwo Stanisławice
Zarejestrowany: 2008-04-03
Posty: 71
Punktów :   

Re: Historia pytania!!!

dziekować dziekować przynajmniej nie bede musia szukać jesteś wielki

Ostatnio edytowany przez agatk@ (2008-04-15 19:31:03)

Offline

 

#4 2008-04-15 19:46:28

Mati

Dziecko Gnoju i Pustyni

Zarejestrowany: 2008-04-04
Posty: 2
Punktów :   

Re: Historia pytania!!!

eeetttttttttaaaaammmmmmm to nic wielkiego:)

                DZIEKI KOLESZKO:)

Offline

 

#5 2008-04-15 19:48:49

H@nia

Adept wiejskiej mafii BMW

3860873
Skąd: Krychnowice, Cyców, Szczaworyż
Zarejestrowany: 2008-04-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Historia pytania!!!

wszystko mam tak samo jak ty

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.dadex.pun.pl www.kadra-szczepu-pangea.pun.pl www.konohaxcenter.pun.pl www.polskikorpusinwazyjny.pun.pl www.disturb3d.pun.pl